• تهران، خیابان امام خمینی، خیابان جیحون، انتهای مرتضوی، شماره 870
 • 9126789434 - 9125252912

مانتیور آتش نشانی چیست؟

وسیله ای پرکاربرد در آتش نشانی می باشد که وظیفه اصلی آن پرتاب حجم زیادی آب استفاده می شود. مانیتورهای آب از ۱۸۰۰ لیتر در دقیقه تا ۷۵۰۰ لیتر در دقیه می توانند پرتاب داشته باشند که به برند و نوع مانیتور بستگی دارد. یکی از بخش های تجهیزات آتش نشانی مانیتورها می باشند که در دو گروه اصلی مانیتورها پرتابل و مانیتورهای ثابت تقسیم می شوند. مانیتورهای پرتابل در طرح های انگلیسی و طرح المارت در ایران موجود می باشند و مانیتورهای ثابت فولادی مارپیچ و برنزی مارپیچ ، طرح المارت دو فرمان موجود می باشند.

مانیتور آتشنشانی طرح الخارت

سیستم: مانیتور فیکس

جدول مشخصات فنی مانیتور آتش نشانی الخارت

Model EPS-MT01 EPS-MT02 EPS-MT03 EPS-MT04
TYPE Fix Fix Fix Fix
Dimension ۸۲۰x450x580 ۸۲۰x450x580 ۸۲۰x450x580 ۸۲۰x450x580
Capacity ۱۸۰۰ – ۲۷۰۰ Lpm ۱۸۰۰ – ۲۷۰۰ Lpm ۱۸۰۰ – ۲۷۰۰ Lpm ۱۸۰۰ – ۳۶۰۰ Lpm
Pressure in work ۷ -۱۲ bar ۷ -۱۲ bar ۷ -۱۲ bar ۷ -۱۲ bar
Pressure in test ۲۱ bar ۲۱ bar ۲۱ bar ۲۱ bar
Material AL , Brass AL , Brass AL , Brass AL , Brass
In ۳ , ۴ in ۳ , ۴ in ۳ , ۴ in ۳ , ۴ in
Opration system Handel Double Hand wheel Double Hand wheel Double Hand wheel
Application water Water foam water foam
مانیتور-الخارت-mt04
مانیتور-الخارت-mt03
مانیتور-الخارت-mt02
مانیتور-الخارت-mt01

توجه: تمامی مانیتور ها قابلیت این را دارد که از جنس برنز ، آلومینیوم و فولاد تولید شود و همچنین بنا به سفارش می توان آنها را با گل نازل آب و کف ، گل نازل آب ، نازل لوله ای استیل آب و کف و نازل لوله ای استیل آب بسته شود.

مانیتور آتش نشانی S

استفاده در خودروهای آتش نشانی و سکوهای نفتی

جدول مشخصات فنی مانیتور آتش نشانی S

Model EPS-MT05 EPS-MT06 EPS-MT07 EPS-MT08
Type Fix Fix Fix Fix
Dimension ۶۵۰x340x1110 ۶۵۰x340x1110 ۶۵۰x340x1110 ۶۵۰x430x800
Capacity ۱۸۰۰ – ۲۷۰۰ Lpm ۱۸۰۰ – ۲۷۰۰ Lpm ۱۸۰۰-۳۶۰۰ LPM ۱۸۰۰ – ۲۷۰۰ Lpm
Pressure in work ۷ -۱۲ bar ۷ -۱۲ bar ۷ -۱۲ bar ۷ -۱۲ bar
Pressure in test ۲۱ bar ۲۱ bar ۲۱ bar ۲۱ bar
Material AL , Brass AL , Brass AL , Brass St37_stainless steel
In ۳ , ۴ in ۳ , ۴ in ۳ , ۴ in ۳ , ۴ in
Opration system Handel Handel Handel Handel
Application Water Water Foam Foam Water
مانیتور-الخارت-mt08
مانیتور-الخارت-mt07
مانیتور-الخارت-mt06
مانیتور-الخارت-mt05

توجه: تمامی مانیتور ها قابلیت این را دارد که از جنس برنز ، آلومینیوم و فولاد تولید شود و همچنین بنا به سفارش می توان آنها را با گل نازل آب و کف ، گل نازل آب ، نازل لوله ای استیل آب و کف و نازل لوله ای استیل آب بسته شود.

مانیتور آتش نشانی قابل حمل

سیستم : BS , Storz

جدول مشخصات فنی مانیتور آتش نشانی پرتابل

Model EPS- MPE01 EPS- MP02 EPS-MPA03
Type Portable Portable Portable
Dimension ۴۷۰x400x480 ۷۰۰x660x660 ۴۸۰x1050x720
Capacity ۱۸۰۰ – ۲۷۰۰ Lpm ۳۰۰۰ Lpm ۱۸۰۰ LPM
Pressure in work ۸ -۱۲ bar ۸ -۱۲ bar ۸-۱۰ bar
Pressure in test ۱۶ bar ۱۶ bar ۱۶ bar
Material AL AL AL
In ۲ ½ in ۲ ½ in ۲ ½ in
Opration system Hand wheel & Handel Hand wheel & Handel Handel
Application Water Foam Water Foam Water Foam
مانیتور-پرتابل-انگس-mpa03
مانیتور-پرتابل-mp02
مانیتور-پرتابل-الخارت-mpe01

توجه: تمامی مانیتور ها قابلیت این را دارد که از جنس برنز ، آلومینیوم و فولاد تولید شود و همچنین بنا به سفارش می توان آنها را با گل نازل آب و کف ، گل نازل آب ، نازل لوله ای استیل آب و کف و نازل لوله ای استیل آب بسته شود.

مانیتور آتش نشانی طرح روزنباور

سیستم : مانیتور فیکس

جدول مشخصات فنی مانیتور آتش نشانی طرح روزنباور

Model EPS-MTR01
Type Fix
Dimension ۶۲۰×۷۵۰
Capacity ۱۸۰۰ – ۲۷۰۰ Lpm
Pressure in work ۷ -۱۲ bar
Pressure in test ۱۶ bar
Material AL , Brass
In ۳ in
Opration system Handel

Application

Water Foam

مانیتور چرخ دار EPS

 • مجهز به ارابه فولادی ۴ چرخه که از جنس لوله مانیسمان با قابلیت تامین فشار بالا ساخته شده است
 • دارای ۲ ورودی ۲.۵ اینچ
 • چرخ ها مجهز به سیستم ترمز برای جلوگیری از حرکت
 • دارای ظرفیت آبدیهی ۳۰۰۰ لیتر در دقیقه با فشار ۱۲ بار

مانیتور آتش نشانی

در این مقاله سعی شده به تعریف مانیتور آتش نشانی پرداخته شود. قبل از اینکه مانیتور ها ، جنس مانیتور، مدل های آنها و حتی قیمت های آنها اشاره کنیم باید ابتدا دلیل وجود این دستگاه را درک کنیم.
در برخی مکان ها و یا مواردی از حریق که اتفاق می افتد( مثل پالایشگاه ها و یا مراکزی که در اثر حریق گازهای سمی تولید می کنند) حرارت و یا گاز های سمی در آن منطقه به قدری بالا می رود که قابلیت نزدیک شدن به حریق از یک حدی بیشتر دیگر امکان پذیر نمی باشد. در این موارد نیاز است تا از وسیله ای استفاده شود که آب و یا محلول فوم را از فاصله دور به روی حریق پرتاب کند. کارشناسان و مهندسین برای حل این مشکل با اقدام به تولید دستگاهی کردن که بتواند آب و یا فوم آتش نشانی را در حجم های زیاد را بتواند به فاصله ای زیاد پرتاب کند. اینجا بود که دستگاه مانیتور آتش نشانی طراحی و تولید شد.

درحقیقت از مانیتور آتش نشانی برای مهار آتش از فواصل دور استفاده می شود. نوع قرار گیری مانیتور های آتش نشانی هم بنا به استفاده در محل متفاوت می باشد و دارای چندین نوع تقسیم بندی می شود که در زیر به آنها اشاره خواهد شد.

جنس مانیتور آتش نشانی

مانیتور های آتش نشانی بر اساس متریال و نوع جنس بکار رفته دارای چندین مدل می باشد که با توجه به نیاز کاربر طراحی و تولید می گردد.

 • مانیتور آتش نشانی آلومینیوم
 • مانیتورهای فولادی
 • مانیتور آتشنشانی برنزی
 • مانیتورهای چدنی

مانیتور های آلومینیومی : همانطور که از مشخص است جنس بدنه این مانیتور ها از آلومینیوم می باشد و از آنها در مکان هایی که از مواد با خورندگی بالا نیست استفاده می شود. به این دلیل که اسید ها ممکن است به بدنه مانیتور آسیب برساند و باعث خرابی در این دستگاه شود. و این نوع مانیتور را می توان جزء مانیتور های ارزان به حساب آورد

مانیتورهای فولادی: مانیتور های فولادی یا آهنی از که جنس بدنه آنها از آهن می باشد و از از آنها معمولا بر روی خودروها و یا سوار بر گاری استفاده می شود که از طریق فلنج به هریک از این دستگاه ها متصل می گردد.

مانیتور های برنزی: این دسته از مانیتور ها که جنس بدنه آنها از برنز و یا برنج بوده که از آنها معمولا در پتروشیمی ها و یا کارگاه هایی که اسید وجود دارد و یا آب دریا در درون آن جریان دارد استفاده می شود. مانیتور های برنجی در انواع مدل ها تولید می شود و البته EPS این قابلیت را دارد که تمامی مانیتور ها را با درخواست کاربر و با متریال مورد نظر مصرف کننده طراحی و تولید کند.

مانیتور آتش نشانی چدنی: جنس بدنه این دسته از مانیتوها نیز از چدن بوده والبته نسبت به مدل های قبلی خیلی کم تولید می گردد به دلیل وزن بالا و حمل و نقل سخت آن.

انواع مانیتور آتش نشانی

مانیتور آتش نشانی بنا به نوع استفاده در مدل های متفاوتی استفاده می شود. این دسته بندی خود به تنهایی می تواند از چند منظر مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

انواع مانیتور آتشنشانی بر اساس نوع حمل

مانیتورهای آتش نشانی بر اساس نوع حمل به ۲ دسته کلی تقسیم می شوند.

 • مانیتور های ثابت
 • مانیتور های پرتابل

مانیتور های ثابت: جزء اون دسته از مانیتور های می شود که به صورت ثابت قرار گرفته و قابل حمل نمی باشد. این دسته از مانیتور های معمولا بر روی شیر های آتش نشانی و یا بر رو دکل قرار می گیرند.

مانیتور های پرتابل: مانیتور های قابل حمل برای سادگی بیشتر در مصرف طراحی شده اند تا آتش نشانان بتوانن در مکان هایی که دسترسی کمتری دارن از این مانیتور ها استفاده کنند.

مدل های مانیتور آتش نشانی

شرکت های تولید کننده لوازم آتش نشانی مطرح در دنیا هرکدام با طراحی و ساخت منحصر به فرد خود توانسته اند مدل های متفاوتی از مانیتور را روانه بازار نمایند. از نمونه این شرکت های می توان به مانیتورآتش نشانی پوک و یا مانیتور آتش نشانی روزنباور اشاره نمود. در ایران نیز شرکت اطفاء پارس صنعت توانسته برای اولین بار با کمی تغییر در طراحی مانیتور های این ۲ شرکت بزرگ، این دستگاه ها را بومی سازه کرده و آماده مصرف در داخل کشور نماید.

قیمت مانیتور آتش نشانی | فروش مانیتور آتش نشانی

طببیعتا قیمت مانیتور های آتش نشانی بر اساس نوع متریال و مدل های آن متفاوت می باشد. برای قیمت گذاری این دستگاه از بدین صورت عمل می شود که در ابتدا کاربر درخواست خود را با توجه بهع نوع مکان دبی مورد نیاز و پرتاب آب مورد نیاز خود اعلام می کند. سپس کارشناسان اطفاء پارس صنعت EPS اقدام به بررسی درخواست و انتخاب بهترین مدل مانیتور برای کاربر کرده و در نهایت بهترین قیمت را به مصرف کننده اعلام میدارند.

گارانتی مانیتور آتش نشانی

تمامی مانیتور های آتتشنشانی تولیدی EPS برای راحتی کاربر و اینکه با خیال آسوده اقدام به خرید و مصرف دسگاه نماید. دارای ۲ سال گارانتی و ۵ سال خدمات پس از فروش می باشد در این مدت کارشناسان فنی مجموعه همواره آماده ارائه خدمات و پاسخگویی به سوالات کاربر می باشند.

مشخصات فنی مانیتور آتش نشانی

تمامی مانیتور های تولیدی شرکت EPS دارای مشخصات فنی و همچنین دارای کاتالوگ و نقشه فنی می باشد که در صورت نیاز کاربر جهت انتخاب و بررسی راحت تر محصولات به آنها ارائه خواهد شد