• تهران، خیابان امام خمینی، خیابان جیحون، انتهای مرتضوی، شماره 870
  • 9126789434 - 9125252912

شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ آتش نشانی از مهمترین ابزار برای خاموش کردن آتش مش باشد. وظیفه اصلی شینگ آتش نشانی انتقال آب و یا مواد ضد حریق از مخازن به سمت حریق می باشد.

انواع شیلنگ آتش نشانی

جنس:

سیستم:  BS , STORZ

در سایز های “۱.۵ , “۲.۵

جنس:

سیستم:  BS , STORZ

در سایز های “۱.۵ , “۲.۵

سیستم: BS , Storz

در سایز های “۱.۵ , “۲.۵

جنس:

سیستم: BS , Storz

در سایز های “۳ , “۴  , “۵ , “۶

درباره شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ آتش نشانی نوعی شلنگ فشار قوی است که برای خاموش کردن حریق توسط آب یا مواد ضد حریق دیگر (مانند کف) مورد استفاده قرار می گیرد. در فضای باز یا به یک ماشین آتش نشانی و یا یک شیر آتش نشانی متصل می شود. در داخل خانه ، می تواند به طور دائمی به سیستم لوله کشی آتش نشانی متصل شود.

فشار کار معمول یک شیلنگ آتش نشانی می تواند بین ۸ تا ۲۰ بار متغیر باشد در حالی که طبق استاندارد شیلنگ آتش نشانی NFPA 1961 ، فشار ترکیدن آن بیش از ۱۱۰ بار است.

شیلنگ یکی از قطعات اساسی تجهیزات اطفاء حریق است که وظیفه انتقال آب یا سایر مواد را به سمت حریق به عهده دارد.

پس از استفاده ، یک شیلنگ آتش نشانی را معمولاً آویزان می کنند تا خشک شود ، زیرا آب ایستاده ای که برای مدت طولانی در یک شیلنگ باقی می ماند می تواند بدنه شیلنگ آتش نشانی را خراب کرده و آن را غیرقابل اطمینان یا غیر قابل استفاده کند. بنابراین ، ایستگاه آتش نشانی معمولاً دارای نوعی از سازه  دارند که از آن برای قرار دادن طول یک شلنگ برای آویزان کردن و خشک کردن شیلنگ استفاده می کنند که به برج برج شیلنگ معروف است.

تاریخچه شیلنگ آتش نشانی

تا اواسط قرن نوزدهم ، بیشتر آتش ها با آب حمل شده توسط سطل به محل حریق مهار می شدند. پمپ های دستی اصلی، آب خود را از طریق یک لوله کوچک یا مانیتور متصل به بالای وان پمپ تخلیه می کردند.

در اواخر دهه ۱۸۶۰ شیلنگها به طور گسترده در دسترس بودند تا آب را از پمپ های دستی و از پمپ های بخار به آتش منتقل کنند.

در آمستردام هلند، یان ون در حدن و پسرش نیکلاس، تکنولوژی آتش نشانی را با ساخت اولین شیلنگ آتش نشانی در سال ۱۶۷۳ به مرحله بعدی بردند. این شیلنگها که از جنس چرم های ۱۵ متری مانند یک پایه چکمه به هم دوخته شده بودند.

این شیلنگ ها قابلیت تحمل فشار آب را برای آتش نشانان فراهم کردند. وان در هایدن همچنین در یکی از نسخه های شیلنگ خود از سیم برای محکم کردن شیلنگ بر روی شیر ها استفاده نمود. در ایالات متحده ، شیلنگ آتش نشانی در سال ۱۷۹۴ در فیلادلفیا معرفی شد. ولی این شیلنگ آتش نشانی دوام کافی نداشت و سپس از شیلنگ چرمی دوخته شده استفاده شد.

شلنگ چرمی دوخته شده نیز بعد از مدتی تمایل به ترکیدن داشت ، بنابراین یک شلنگ ساخته شده از چرم که با پرچ های مسی و واشر بسته شده بود توسط اعضای شرکت شیلنگ انسانی فیلادلفیا اختراع شد.

در حدود سال ۱۸۹۰ بود که کم کم شیلنگ های لاستیکی جای سایر شیلنگ ها رو گرفت و تا حدود سال ۱۹۶۰ نیز از همین شیلنگ در آتش نشانی استفاده کردند. به دنبال اختراع فرآیند جوشاندن به عنوان وسیله ای برای پخت لاستیک نرم خام به یک محصول سخت تر و مفید تر ، خدمات آتش نشانی به آرامی از شلنگ چرمی بزرگ و غیر قابل اعتماد به شیلنگ کتانی بدون خط و سپس به لاستیک چند لایه تبدیل شد آستر و شیلنگ روکش دار با تقویت کننده پارچه داخلی. این شلنگ لاستیکی به اندازه یک شلنگ چرمی حجیم ، سنگین و سفت بود ، اما در معرض نشتی نبود. همچنین دوام بیشتری نسبت به شیلنگ کتانی بدون خط داشت. ساختار پیچیده آن شبیه برخی از شلنگ های امروزی صنعت بود ، به عنوان مثال شیلنگ های تحویل سوخت که برای سرویس هواپیماها استفاده می شود

شیلنگ آتش نشانی مدرن

شیلنگ آتش نشانی مدرن از انواع پارچه ها و الاستومرهای طبیعی و مصنوعی استفاده می کنند. این مواد باعث می شوند شلنگ ها بدون پوسیدگی مرطوب ذخیره شوند و در برابر اثرات مخرب قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مواد شیمیایی مقاومت کنند. شیلنگ های مدرن نسبت به طرح های قدیمی وزن کمتری دارد که این باعث کاهش فشار فیزیکی آتش نشانان شده است. دستگاه های مختلف برای پاکسازی هوا از فضای داخلی شیلنگ آتش نشانی که معمولاً به آنها خلا vac شیلنگ آتش نشانی گفته می شود ، شیوع بیشتری پیدا کرده اند. این باعث می شود که شیلنگ ها کوچکتر و تا حدی سفت و محکم باشند ، و این امکان را می دهد که شلنگ بیشتری در همان محفظه دستگاه اطفا حریق بسته بندی شود.

انواع شیلنگ آتش نشانی

شلنگ مکش

شلنگ مکش در قسمت مکش پمپ (ورودی) قرار می گیرد در جایی که آب عبوری از آن تحت فشار پایین یا بالاتر برای مقاومت در برابر فشار داخلی و خارجی طراحی شده است. ایجاد خلاء در داخل شیلنگ آتش نشانی  باید قدرت کافی برای مقاومت در برابر فشار هوای خارجی را به شیلنگ بدهد. همچنین باید از مقاومت کافی در برابر فشار هیدرانت برخوردار باشد. معمولاً یک دستگاه باید حدود ۱۰ متر شلنگ مکش را به طول ۳ متر یا ۲.۵ متر حمل کند. قطر شلنگ به ظرفیت پمپ بستگی دارد و به طور کلی از سه اندازه استاندارد مانند ۷۵ میلی متر ، ۱۰۰ میلی متر و ۱۴۰ میلی متر استفاده می شود.

شیلنگ مکش نیمه تعبیه شده

شیلنگ مکش نیمه تعبیه شده معمولاً از یک پوشش لاستیکی سخت ساخته شده است که کاملاً بصورت مارپیچ و با سیم فولادی گالوانیزه در اطراف آن پوشیده شده است. این سیم های تعبیه شده به گونه ای مرتب شده است که یک آبراه کامل و یک سطح داخلی نسبتاً صاف را فراهم می کند.

شلنگ مکش سوراخ دار

شلنگ مکش سوراخ دار صاف دارای یک پوشش لاستیکی داخلی ضخیم و داخلی است که کاملاً با مارپیچ سیم جاسازی شده است. شلنگ مکش باید طوری ساخته شود که در برابر فشار ۱۰.۵ بار مقاومت کند.

جنس شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ آتش نشانی معمولا به چند دسته تقسیم می شود که بنا به نوع مصرف صاخته می شود. که این جنس ها شامل برزنت ، لاستیک ، ضد اسید و … می باشد. از جمله بزرگترین شرکت های تولید کننده شیلنگ آتش نشانی می توان به شرکت های اشباخ آلمان ، تیکسا ترکیه ،

بهترین قیمت شیلنگ آتش نشانی

شرکت اطفا پارس صنعت همواره در تلاش است تا محصولات خود را با بهترین کیفیت و همچنین بهترین قیمت به کاربران خود ارائه دهد. برای گرفتن مشاوره و دریافت بهترین قیمت با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.